سفارش تبلیغ
صبا ویژن

درماندگی چیست و چرا آن را انتخاب می‌کنیم ؟

درماندگی جز احساسی گروهی از رفتارهای کلی رایج است که اکثر ما هنگامی که با رابطه نامطلوبی روبرو می‌شویم ، انتخاب می‌کنیم .
رایج‌ترین نوع درماندگی که غالبا بر می‌گزینیم ، افسردگی است ، اما گزینه‌های دیگری نیز برای انتخاب وجود دارد مانند گوشه گیری ، شِکوِه و گلایه ، دیوانگی ، نوشیدن مشروب الکلی یا استفاده از مواد مخدر .
همچنین سایر گزینه های انتخابی ممکن است نگرانی ، اضطراب ، ترس ، وسواس و بیماری باشد و به طور کلی دامنه ی وسیعی از رفتارهای رایج وجود دارد که وقتی می‌بینیم ازدواجمان یا روابطمان طبق انتظارات و مطابق تصویر دنیای مطلوب‌مان پیش نمی‌رود ، آن‌ها را پیگیری می‌کنیم .
معمولا پیش از این رفتارها و گاهی همراه آن‌ها عصبانیت نیز وجود دارد .
عصبانیت اصلی ترین و رایج‌ترین رفتار کلی است که هرگاه شرایط مطابق میل ما نباشد ، آن را انتخاب می‌کنیم .
اگرچه پذیرفتن آن برای اکثر ما دشوار است ، اما باید بپذیریم که ما رفتارهای کلی درماندگی را انتخاب می‌کنیم ، چون فکر می‌کنیم در آن لحظه بهترین انتخاب است .
شما درماندگی بخصوصی برای خود انتخاب می‌کنید که در سایر افراد درمانده مشاهده کرده‌اید یا فکر می‌کنید بهترین نتیجه را برایتان به ارمغان می‌آورد .

علت انتخاب نوع درماندگی مهم نیست .
آنچه اهمیت دارد این است که چگونه می‌توانید رفتار موثرتر را انتخاب کنید ، چون تا زمانی که انتخاب موثرتری صورت نگیرد ، انتخاب شما همان رنج بردن خواهد بود .
به جای آن که وقت و انرژی خود را صرف یافتن علت انتخاب درماندگی بخصوص خود کنید ، سعی نمایید با استفاده از آن وقت و انرژی ، رفتار کلی موثرتری را انتخاب کنید تا پاسخگوی نیازهای شما باشد .

پ.ن 1 : دارم به این فکر میکنم که تا حالا در زندگیم چقدر احساس درماندگی داشتم..از کودکی تا الان..بنظرم این حس فقط برای ارتباطات خیلی جدی و روابط خاص نمیتونه باشه.. من این احساس رو خوب میشناسم..وقتی در مقابل اقدامات دیگران تو زندگیمون باید تسلیم باشیم..درمانده میشیم..وقتی نمیتونیم کنترل زندگیمون رو بدست بگیریم ..وقتی بخاطر پذیرش اجباری خیلی از مسائل رفتارهای افراط و تفریط میاد سراغمون درمانده شدیم...وقتی حس کنیم نقشمون تو روابط سطحیه وقتی بدونیم مورد سواستفاده قرار گرفتیم حالا از هر نوعش و بدتر ازهمه ش عاطفی و روانی .. درماندگی میاد سراغمون...و به رفتارهایی که بهش اشاره شد دست میزنیم... میریم تو لاک خودمون..یهو پرخاشگر میشیم.. یهو ساکت.. یهو گریه میکنیم .. من اینجوری ام.. نمیدونم دیگران در چه حد و اندازه واکنش نشون میدن.. 

پ.ن 2: قدیمیا عجب صفایی داشتن که در جواب خسته نباشید میگفتن درمانده نباشی...چه خوب میدونستن درماندگی خیلی بیشتر از خستگی آسیب رسانه...جالبه همیشه فکر میکردم منظور از درمانده مشکل مالی یا بیماری یا بی پناهی  هست.. الان میبینم چیزی فراتر ازین هاست.. 

الهی که هیچوقت درمانده نشید...

 

 


تاریخ : دوشنبه 98/10/9 | 12:1 صبح | نویسنده : sahra | نظرات ()
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب عجله
  • وب انتخاب برتـــر
  • وب هم کلاسی
  • وب صالحیــــن