سفارش تبلیغ
صبا ویژن

وابستگی ها انواع مختلف داره.. از نظر روانشناسی هیچ وابستگی خوب نیست..مثلن وقتی کودک تا سن 7 سالگی هنوز نمیتونه شب تنها بخوابه هرچند که نمیشه گفت خیلی بده اما خوب هم نیست..و دلیلش هم بخاطر عواقبیه که در بزرگسالی گریبان گیرش میشه..مثل عدم اعتماد بنفس و عزت نفس..گاهی بر خلاف میل باطنی مجبوریم صلاح کودک رو در نظر بگیریم..این وابستگی دو طرفه س..طبیعیه که وقتی کودک تا این سن کنار والدین یا یکی از آنها شب را به صبح برساند،ناخوداگاه غیر از خودش پدر یا مادر هم به این روال عادت میکنند..تا جاییکه اگر یک شب کودک نباشد خواب والد هم مختل میشود..به هر حال این روند هم سختیهایی داره مثل از شیر گرفتن که سخته،اما به هر حال لازمه..درسته تنها موندن کودک در کل شب براش ترسناکه ولی باید باهاش کنار بیاد..اولش ترس داره،گریه داره ولی چاره ای نیست..ترک وابستگی عاطفی بنظرم مثل ترک مواد هست..خیلی سخت حتی وحشتناکه، درد داره و زجرآوره..اما نتیجه ش آسودگیه..راحتیه..حس رهایی از بند.. مهم نیست که این نتیجه چقدر طول بکشه و کی حاصل بشه..روند ترک هر وابستگی در هر فرد متفاوته.. ممکنه خیلی زود یا خیلی دیر حاصل بشه..اما مهم اینه که نتیجه ی ترک وابستگی لذت بخشه..گاهی بعضی از وابستگی ها مضرن و بجز خود فرد اطرافیان هم آسیب میبینن..اینجاست که دیگه نمیشه گفت خب حالا بچه بالاخره تا یه سنی کنارمون میخوابه..آخرش که جدا میشه..یا مثلن وابستگی به یک حیوون خونگی به همونی که وابسته س آسیب میزنه..دیگه یه جاهایی باید بخاطر مصلحت یک نفر یا اطرافیانش این کار انجام بشه و این دقیقن مثل ترک مواد هست و یک وابستگی مضر....

پ.ن1:شنیدین میگن "کوزه گر از کوزه شکسته آب میخوره" حکایت منم همینه..هیچوقت مطالعه و معلومات نمیتونه دلیل بر عملگرایی باشه..مثل همین وابستگی فرزند که هنوز نتونستم موفق به جدا کردنش بشم..نهایت باید کنار خواهرش بخوابه اونم گاهی..اعتراف میکنم که خودمم کمی مقصرم و عادت کردم بهشمؤدب..اما همکاری نکردن همسری هم دراین مورد و عدم نتیجه دهی بی تاثیر نبوده...امیدوارم هرچه زودتر بتونم به موفقیت دراین مورد برسم.

پ.ن2: گاهی وابستگی و دلبستگی باهم اشتباه گرفته میشه..اگر ما در نبود یک نفر یا یک شئ یا هر وسیله یا مکانی احساس نابودی کنیم این اسمش وابستگیه.. اما اگر  به چیزی یا کسی علاقه داشته باشیم و این علاقه آسیب زننده نباشه دلبستگی هست  که در صورت شدیدتر اسمش..  عشقه ..اما خیلی وقت ها اینا باهم اشتباه گرفته میشه..اما عاشق واقعی اونه که زجر خودشو به نفع معشوق تحمل میکنه ..مثل همون مادری که میدونه کاری بنفع فرزندشه و برخلاف میل باطنی انجامش میده..هرچند که دلش نیاد..هرچند که متهم به بیرحمی بشه..

 


تاریخ : سه شنبه 99/4/10 | 4:29 عصر | نویسنده : sahra | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب عجله
  • وب انتخاب برتـــر
  • وب هم کلاسی
  • وب صالحیــــن